پیشرو، فناور، ارزش آفرین

آرمین تجارت آیدین مهر

Armin Tejarat Aydin Mehr

سبد خرید

نقش آرژنین در پرورش طیور

نقش آرژنین در پرورش طیور

نقش اسید آمینه آرژنین تغذیه ای در پرورش طیور

(کارخانه تولید دان آماده آرمین تجارت آیدین مهر)

 

دان اماده

 

نقش آرژنین در پرورش طیور 

در نتیجه پیشرفت چشمگیری که در صفات اقتصادی طیور از جمله افزایش وزن، راندمان خوراک مصرفی و میزان گوشت سینه برای پاسخگویی به خواسته های مصرف کننندگان حاصل شده است، امروزه طیور به چاقی و عوامل استرس زا حساس شده که باعث شده توانایی مقابله طیور تجاری در مقابل بیماریهای معمول کاهش یابد.

افزایش تخم مرغ ، میزان گوشت و فعال شدن سیستم ایمنی

ال آرژنین در رژیم غذایی طیور باعث افزایش تولید تخم مرغ، وزن تخم مرغ، تعدیل متابولیسم چربی به سمت کاهش تجمع چربی بدن در جهت بهبود کیفیت گوشت و افزایش دفاع آنتی اکسیدانی در شرایط عادی می شود. مکمل رژیم غذایی آرژنین باعث کاهش مرگ و میر ناشی از سندرم آسیت در دمای پایین محیط، کاهش اثرات سوئ استرس گرمایی و تراکم بالای پرورشی و سیستم ایمنی بدن را فعال کرده و پاسخ های طیور به انواع بیماریهای معمول در مزارع پرورشی را افزایش می دهد. بنابراین ال آرژنین نقش مهمی در تولید طیور بازی می کند.

 

نقش آرژنین در پرورش طیور

 

تغییر ژنتیکی در طیور:

در دهه های گذشته طیور از لحاظ ژنتیکی جهت افزایش وزن بدن، کارایی مصرف خوراک، سرعت رشد بالا و وزن عضله سینه بالا انتخاب شده است.بنابراین این انتخاب باعث:

۱- افزایش سنتز چربی و تجمع چربی در بدن طیور می شود.

۲- کاهش سیستم ایمنی طیور و کاهش توانایی طیور در مقابل بیماریها می شود و طیور را در مقابل انواع بیماریها حساس می کند.

۳- مرغ ها نسبت به عوامل استرس زا مانند تنش گرمایی در مقایسه با جوجه های اصلاح نشده حساس تر شده اند.

بنابراین بهبود راندمان تولید، افزایش سیستم ایمنی بدن و افزایش مقاومت آنها در برابر پاتوژن ها و افزایش کیفیت گوشت و لاشه استحصالی با کاهش کل رسوب چربی در بدن و کاهش اثرات عوامل استرس زا ازجمله استرس گرمایی از طریق مواد مغذی عملی تلقی می شود و راه حل کارآمد در تقویت تولید و عملکرد مرغ گوشتی مدرن می باشد. آرژنین یک اسید آمینه اساسی مهم برای مرغ هاست زیرا آنها همانند سایر پرندگان قادر به بدست آوردن آرژنین از منابع درون زا نیستند.

 

دان آماده

 

فواید دیگر ال آرژنین در پرورش طیور

بنابراین آرژنین سوبسترای مهم دربیوسنتز بسیاری از مولکولها ازجمله: پروتئین، اکسید نیتریک، کراتین، اورنیتین، گلوتامات، پلی آمیدها، پرولین، گلوتامین می باشد، بنابراین عملکرد های مهم بیولوژیکی و فیزیولوژیکی در طیور را باعث می شود. همچنین افزودن ال آرژنین در رژیم غذایی طیور برای جلوگیری از تاثیرات مضر رادیکال های آزاد بیش از حد که در طول متابولیسم طبیعی تولید می شود و همچنین برای رفع عوارض جانبی استرس گرمایی لازم است. همچنین تحقیقات نشان می دهد که افزایش ۱% مکمل آرژنین بروز آسیت در جوجه های گوشتی که در معرض دمای محیطی پایین قرار می گیرند کاهش می یابد. همچنین محققان گزارش کرده اند که با افزایش ال آرژنین و به تبع آن افزایش اسید آمینه لیزین جهت حفظ نسبت لیزین به آرژنین اثرات منفی استرس مزمن ناشی از تراکم بالای جوجه ها در مزارع پرورشی را کاهش داده است.

 

ثبت دیدگاه

جهت ثبت دیدگاه، وارد حساب کاربری خود شوید.

موارد مشابه